Hakkında

BU+ Boğaziçi Üniversitesi’nin entelektüel canlılığından doğmuş yeni bir oluşum. Üniversitemizin on yıllardır özgün ve değerli bir kurum olarak yaşamasında hiç kuşkusuz kültür ve sanat etkinliklerinin payı büyük. Kulüpleriyle, dergileriyle, merkezleriyle bu alanlarda zengin bir geleneğe sahip olan Boğaziçi Üniversitesi, bir süredir “dışarı”yı “içeri”ye davet etmeyi ve bu birleşmeden ortaya çıkan sinerjiyi tüm kampüslere yaymayı amaç edindi.

Bu çerçevede her dönem dünyanın önde gelen bilim insanlarının davet edildiği Boğaziçi Lectures, kültür ve sanat insanlarının belirli bir süre kampüste kalarak zamanın tanıklığını yaptıkları Boğaziçi Chronicles ile tiyatro, caz ve performans sanatçılarıyla Kennedy Jazz ve Boğaziçi’nde Performans programları hayata geçirildi.

Kültür ve Sanat Komisyonu olarak bu ve benzeri programları oluştururken, akademik ve estetik anlayışlar açısından var olan sınırları zorlayan ve disiplinler arası özellikler gösteren etkinliklere öncelik vermeye özen gösterdik. Üniversitemizin kapılarını “dışarıya” açarken, ilişkinin iki yönlü olmasını da gözettik. Açık Ders programıyla üniversitemizdeki akademisyenlerin hazırladığı güncel bilim dersleri çeşitli belediyelerle girişilen ortak projelerle kamuya ulaştırılacak.

Eğer sahiplenirsek, BU+ zamanla üniversitemizde farklı birimlerden öğrenciler, çalışanlar, mezunlar ve akademisyenler arasında yaratıcı karşılaşmalara zemin hazırlayan bir platforma dönüşebilir. Bu yeni oluşumun üniversitemizin tüm bileşenlerinin öneri ve katkılarıyla gelişmesi, genişlemesi ve kurumsallaşması en büyük dileğimiz.  Devam eden programlarla ilgili yorumlarınızı ya da yeni program önerilerinizi bize buplus@boun.edu.tr adresinden ulaştırabilirsiniz.